2014. május 20., kedd

Eurovízió, indokolatlan szakáll nélkül

Most, hogy lecsengett az idei Eurovíziós Dalfesztivál körül kialakult érdeklődés-, jobban mondva felháborodáshullám, itt az idő, hogy Obi-Wan Bali is beszámoljon saját nézőpontjáról (mert naprakésznek lenni túl mainstream).
Éééés igen, nagyjából most zárja be az összes olyan olvasó az oldalt, akinek már elege van a folyamatos elmélkedésekből a gender-ideológiáról, transzszexualitásról, toleranciáról. Mindenkit megnyugtathatok, ebben a szent pillanatban megfogadom, hogy még az idei osztrák győztes nevét sem fogom leírni posztban. Sőt, egy árva képet sem fogok linkelni a budapesti Szabadság-szobor arcszőrzettel ellátott verziójáról. (Na jó, nem bírom megállni.)

Kérdezhetnétek, hogy miért vagyok ilyen gonosz, hogy pont a nyertessel nem foglalkozok egy ilyen témáról szóló írásban. Félreértés ne essék, én nem tagadok semmit, gratulálok a győztesnek, így illik. Ugyanakkor a végeredményt követő hőbörgőhadjárat annyira felrobbantotta az internetet, hogy véleményem szerint fájdalmasan háttérbe szorultak a dalverseny egyéb részletei, ne adj' Isten különlegességei. Értsd: szinte egy sem szó sem esett a többi versenyzőről. Pedig megérné. Saját válogatásom következik.


Lelkem mélyéből először egy kétségbeesett kérdés tör elő: MI TÖRTÉNT A LENGYELEKKEL? Most komolyan, elképzelni nem tudom, kinek tetszhetett ennyire ez a színvonaltalan produkció. Balkáni mulatósra emlékeztető "zene", lengyel népviseleti miniszoknya, nem beszélve az előtérben tejet köpülő (!) mélyen dekoltált hölgyről. Nem csoda, hogy szakállas hősünk után ezt az előadást ekézték a legjobban szexista vonásai miatt. Bár fontosnak tartom a lengyel-magyar barátságot, erre a produkcióra még akkor sem szavaznék, ha pisztolyt szorítanának a fejemhez. (Kíváncsi vagyok, milyen fogadtatása volt a "műnek" Lengyelországban.)

Lengén öltözött hölgyekből amúgy sem volt hiány, persze a kivitelezések között is volt különbség. A portugálok például elég egyszerűen oldották meg a dolgot, ennyi erővel akár meztelenül is kiküldhették volna a színpadra az énekesüket. Jóval fantáziadúsabb volt azonban az ukránok produkciója a bombázónak szánt hölggyel és a mókuskerékben rohangáló férfi háttértáncossal (figyeld az allegóriát!). Keleti szomszédainknak amúgy sem kell a szomszédba menniük, ha zene helyett színpadi megoldásokkal akarják felhívni magukra a figyelmet: tavaly például egy tündérmesékből kilépett óriás cipelte be a színpadra az akkori versenyzőt.


Na de hogy ne csak a szerencsétlenre vagy unalmasra sikeredett produkciókat vesézzem ki (így is van belőlük elég), megpróbálom végigvenni a jó, hallgatható zeneszámokat.

A top 3-ból egyedül Hollandia produkciója volt az, ami próbált elszakadni a kliséktől. Az átlagos countrynótának szánt előadás ugyan egy kicsit tényleg unalmas volt, de az talán még reményt jelenthet a magyar társadalom számára, hogy országunk nekik adta meg a maximális pontszámot.
Aztán itt volt még a svájci előadás, ami szerintem meglepően élvezhetőre, vidámra sikeredett. Valami ilyesmit várna el az ember egy DALversenyre szánt zeneszámtól. Nem is értem, hogy miért nem végzett előrébb végül.
Na és jöjjön végül az abszolút kedvenc, az izlandi együttes. Már a nevük is viccesen hangzik (Pollapönk), de a produciójuk még inkább az volt. Látszik, hogy komolytalanra vették a figurát, de ezzel együtt nem vált az előadásuk gagyivá és még a zene is élvezhető volt.


Kicsit meglepő volt, hogy az öt nagy ország képviselői (brit, francia, német, spanyol, olasz) közül egy sem ért el komoly sikereket - csakúgy, mint tavaly. Érdekes, ezek szerint az, hogy ezen országok automatikusan döntőbe jutnak, nem előnyt, hanem hátrányt jelent - valószínűleg a közönség kevésbé ismeri, mint az elődöntőkből továbbjutott nótákat. Mindenesetre a németek produkciója egész különleges volt, a franciák pedig olyan populárisak, jópofák és "eurovíziósak" akartak lenni, hogy végül a 26. helyen végeztek.

Ja igen, és ott volt még az a magyar srác is, akinél folyton valami kislány rohangált a háttérben, miközben ő a futásról énekelt... Viccet félretéve, Kállay-Saunders András előadásával is minden rendben volt, sőt. Első hallásra nem igazán tetszett nekem, de ahogy most meghallgattam a többi versenyző dallal együtt, rájöttem, hogy nem is olyan rossz szám. Egy Eurovíziós Dalversenyen abszolút felvállalható. Teljesen megérdemelt az 5. hely, engem igazából ez az eredmény is egy kicsit meglepett.


Na és elérkeztünk a felsorolás végéhez. A legtöbb Eurovízióról szóló cikk ilyenkor egy szívbemarkoló jóslatot tenne, hogy vajon mi fog még következni a szakállas nő győzelme után; én persze jó hipszterhez méltó módon nem siránkozni fogok.
Szerintem semmi sem fog változni. Most hirtelen egy egész kontinensnyi embertömeg fellázadt az idei győztes ellen (érdekes, akkor kik szavaztak rá?), de néhány hét múlva ez is el fog ülni. Mondhat akárki akármit az Eurovízió alacsony színvonaláról (valószínűleg igaza is van), az emberek nézni fogják, mert érdekes és lehet róla beszélni. Félreértés ne essék, én is ugyanúgy ezen emberek közé tartozom. Csak annyi a különbség, hogy én nem próbálok úgy tenni, mintha nem érdekelne ez az egész Dalverseny.


2014. május 3., szombat

Élet a 4-es metró után

Szinte egy emberként ujjongott fel a pesti lakosság a 4-es metró átadásakor és örömmel vetette magát az újonnan megépült vonalra. Nyilván még el kell telnie jópár évnek, mire az emberek tudatába annyira beleivódik a 4-es vonal létezése, mint mondjuk a 3-as metrónál, de hát ez már csak így megy.
Na de ennyi lenne? Nem lesz a jövőben egy olyan gigaprojekt sem, ami szitokszóvá válhat az átlag fővárosi lakosság körében?

Meg kell, hogy nyugtassak mindenkit, vannak jelöltek bőséggel. Nézzünk is meg ezek közül néhányat!


1-es villamos meghosszabbítása (2014 vége)



Kicsit önző módon főleg azokat a projektek fogom bemutatni, amik valahogyan kapcsolódnak hozzám (értsd: ahol ismerem az érintett környéket). Így jutunk el mostani területünkhöz, az 1-es villamos felújításához. Az 1-es vonal ugye a pesti oldal külső körútján megy végig, érintve északon a budai III. kerületet is -na ez pont az a rész, ahol életemben jó, ha kétszer megfordultam eddig. Sokkal érdekesebb azonban, hogy már el is kezdték meghosszabbítani a vonalat, déli irányban, a XI. kerület és Kelenföld felé. Bár a távlati tervekben egészen a Kelenföldi pályaudvarig elérne a villamos, az új végállomás egyelőre a Fehérvári úton lesz - pont a volt általános iskolám mellett. Gondolta volna a fene, hogy lassan már 1-es villamossal is el lehet jutni oda.

Félretéve a személyeskedést, azért az tényleg jelentős, hogy hosszú évek után végre ismét új villamosvonal épül Budapesten. Nagyon szakbarbárnak hangzik ez a kijelentés, de képzeld el, hogy mondjuk a négyes-hatos vonalát hosszabbítanák meg.... Azért az jelentős lenne, nem?
Az 1-es villamos másik nagy újdonsága a füvesített villamospálya lesz. Ez sem hangzik elsőre túl izgalmasnak, mindenesetre a képek alapján elmondható, hogy jóval barátságosabban fog kinézni a környék.


Budai fonódó villamoshálózat (2015 közepe)


Ha már villamosról van szó, itt egy érdekesebb tervezet, bár ezt még nem kezdték el ténylegesen építeni. A projekt célja Óbuda villamosközlekedésének megújítása, korszerűsítése. Ennek keretében felújítanák a 17-es villamos pályáját, részben új villamosvonal épülne a Széll Kálmán tér és Óbuda között, továbbá összekötnék a Batthyány teret a Margit budai hídfőjével. Bocsánatot kérek a száraz felsorolásért, de ezen átalakítások nagy része olyan helyen zajlik, amit én nem igazán ismerek, így nem is tudom megmagyarázni, színesíteni az ilyen-olyan villamospálya-fejlesztéseket.
Na jó, egyet azért igen: végre lesz egybefüggő villamosközlekedés a Duna-parton. Most a 41-es villamosnak a Batthyány téren van a végállomása, a 17-esnek pedig a Margít-hídnál. Így azonban a hiányzó szakasz ki lesz pótolva, aminek köszönhetően már Budán is lehet majd villamos-korzózni, nem csak Pesten. Egyébként innen ered az egész projekt neve: a Margit híd budai hídfőjénél össze fog "fonódni" a 17-es és 41-es vonal.

A terv annyira azért előrehaladott állapotban van, hogy a 17-es villamos már nem jár a pályafelújítás miatt. Ha mázlink van, a Széll Kálmán teret is át fogják alakítani. Ja, és a megvalósulás után megint lesz 56-os villamos, a 61-es pedig a 17-es vonalán fog továbbközlekedni.



5-ös metró (2020 + 20-30 év)


És akkor ezek után végre áttérhetünk a kevésbé földhözragadt, nagyvolumenű tervekre. Rögtön itt egy újabb metró, bár ezt hivatalosan "Észak-déli regionális gyorsvasút"-nak hívják. Az ötlet baromi egyszerű: az északról jövő szentendrei HÉV-et össze kell kötni a föld alatt a délről érkező csepeli és ráckevei vonalakkal.
A 4-es metróhoz hasonló botrány elkerülése érdekében a projektet már most több ütemre szedték szét. Az I. ütemben előbb a csepeli és ráckevei HÉV-et terelnék egy vágányra a Nemzeti Színház térségében, majd a Boráros térnél a föld alá bukva egészen az Astoriáig menne a vonal. A BKK jelenleg ezt az ütemet tervezi a közeljövőben megvalósítani.
A későbbiekben a "metró" a Kálvin tér, Oktogon, Lehel tér, Margitsziget érintésével fog becsatlakozni a szentendrei HÉV vonalára.
Feltétlenül fontos még megemlíteni, hogy - bár a megvalósítás sehol sincs - a metró színe már évek óta el van döntve, lila lesz. Jaj de örülünk. (Elnézést a rossz minőségű képért, de egyszerűen nem létezik értékelhető illusztráció a nyomvonalról.)



2-es metró bővítései (2020 vagy később)


Bár a 2-es metróvonal az utóbbi években teljes körűen fel lett újítva, a menő Alstom-szerelvényekről nem is beszélve, van itt még tennivaló. Például a metró és a gödöllői HÉV összekötése, ami elsőre ugyan egyszerűen hangzik (mindkettőnek az Örs vezér terén van a végállomása), ám annál több nehézséget von maga után. Hol legyen pontosan összekötve  a két vonal, hova tesszük a felszíni autóforgalmat, hogyan tudnak a HÉV-kocsik metrósíneken közlekedni és fordítva. Szóval nem egyszerű.
Mindemellett annak a lehetőségét is "vizsgálni fogják", hogy esetleg egy új vasúti szárnyvonalat építsenek Rákoskeresztúr felé, de azt a környéket én már végképp nem ismerem, így a jelentőségét sem tudom felmérni.


Földalatti felújítása (2020 vagy később)


A jó öreg Milleniumi Földalatti Vasút (külföldi turistáknak csak "metro line M1") is kezd egy kicsit elöregedni, fel kéne újítani a vonalat, a 30 éves szerelvények cseréjéről nem is beszélve (bár mezei utasként nekem ezek egyáltalán nem tűntek fel... na mindegy, a szakemberek biztos tudják). Sőt, itt szintén "meg fogják vizsgálni" a vonal továbbépítésének lehetőségét, a Mexikói úttól egészen Zuglóig.


3-as metró felújítása (minél hamarabb, igazából 2020 vagy később)


Nem véletlenül ezt hagytam a végére: véleményem szerint ez az egyik, ha nem "a" legfontosabb projekt a főváros közlekedésében. Lassan már két éve repkednek a hírek, hogy melyik napon melyik állomás közelében robbant le egy-egy metrószerelvény a 3-as vonalán, a sebességkorlátozásokról és az aggódó hangokról nem is beszélve. És hát tényleg nagyon leharcolt a szegény metróvonal állapota, ideje lenne a 2-es után a 3-as metrót is felújítani végre. A BKK szerint gőzerővel dolgoznak a projekten, már mindenféle tanulmány elkészült, jelenleg keresik a beruházás kivitelezőit. Ettől függetlenül a laikus szemlélő (ld. én) könnyen érzékelheti úgy, hogy már hónapok óta nem történik semmi az ügyben, emiatt már a BKK-nak is kellett magyarázkodnia. Na mindegy.

Mindenesetre annyit már tudni lehet, hogy évente 4 állomást fognak felújítani a hozzájuk tartozó vonalszakasszal együtt, így 5 év alatt fog végbemenni az egész vállalkozás. A felújítás után pedig akár Káposztásmegyerig is meghosszabbíthatják a metróvonalat északra (ezt mellesleg már 20 éve lebegtetik a levegőben), bár ezt még ugye "vizsgálni kell".
Ha elkezdik, valószínűleg kínkeserves lesz az az 5 év a budapesti lakosoknak a folyamatos szakaszlezárások miatt. (Csak a 3-as metrón többen közlekednek naponta, mint az ország vasútvonalain együttvéve.) De hát inkább legyen ez, mint az 5 km/h-val közlekedő metrószerelvények.



Szép és jó, de mikor?


Ezen felsorolás után egy kérdés valószínűleg minden olvasó elméjén végigfut: mindezt mikorra? 2050-re? Sajnos nem tudok egy négyjegyű számmal válaszolni. Az itt felsorolt projektek nagy részére a BKK a 2014-2020-as uniós fejlesztési ciklusban próbál meg támogatást szerezni (azaz már el is kezdődött a "kérelmezés"). Négy kiemelt projektjük van: a 2-es metró továbbépítése, a Földalatti rekonstrukciója, az 5-ös metró előkészítése, valamint a villamoshálózat fejlesztése (akármit is takarjon ez utóbbi kifejezés). Szóval az itt felsorolt projektek 90%-ához a "2020, vagy később" címkét lehet odabiggyeszteni.

Vannak azonban konkrétabb információk is. Az 1-es villamos meghosszabbítását 2014 végéig ígérik befejezni. A budai fonódó villamoshálózatra már kiírták a közbeszerzési eljárást, 2015. júniusáig kell elkészülnie az átalakításoknak. A 3-as metrónál 2016-ig csak a megvalósíthatósági tanulmány fog elkészülni és ezek után lehet majd pályázni az uniós támogatásra.

No hát igen, ilyesmikre lehet számítani a jövőben. Kicsit hosszú lett a felsorolás, de ezt kérem tudjátok be saját emberi gyengeségemnek: nagyon könnyen el lehet merülni a különböző utópisztikus tervezetekben. Rengeteg elképzelésről még így sem meséltem (ld. például a Földalatti meghosszabbítását a budai Várig), de azok annyira elszállt ötletek voltak, hogy még az ésszerűség látszata is elveszett volna.