2014. február 26., szerda

Mi is történik Ukrajnában? De tényleg, mi?

Hangzatos és semmitmondó kijelentéssel indítok: a világsajtó az elmúlt napokban gyakorlatilag az ukrajnai válságról szóló hírekkel van tele. Nap mint nap jelennek meg különböző cikkek a legújabb fejleményekről, a várható következményekről, az Index és Origo az eseménydúsabb napokon percről percre közvetít és úgy általában nem lehet megkerülni a témát. Nagyon helyes.
Az már azonban egy kicsit problémás, hogy mindez az egyszeri embernek nem mond semmit. Saját tapasztalatból mondom, egy ilyen nagy horderejű eseménynél mindenki tisztában van a téma kulcsfogalmaival, de a háttértudás hiánya miatt ezek csak egymásra dobált szavak, semmi több. Tüntetés, Kijev, Függetlenség tér, Janukovics, EU, Oroszország és így tovább, és így tovább.



De mégis miért van ez így? Egy vérbeli szociológus erre biztos egy fellengzős eszmefuttatással válaszolna, részletesen kifejtve a fogyasztói társadalom általános érdektelenségét a nagypolitika részét képező események iránt, kitérve a nemzet, mint szerves egység mentális problémáira.
Én nem vagyok szociológus, ezért inkább sokatmondóan nyitva hagyom a kérdést. (Még három ponttal is zárom a mondatot, hogy még elgondolkodtatóbbnak mutassam be az egészet: ...)

Viccet félretéve tényleg érdekes jelenség, hogy az emberek miért nem érdeklődnek annyira a világpolitika iránt. Mindenesetre tény, néha nekem is nehezemre esik megérteni az események hátterét, annak ellenére, hogy félig-meddig tudatosan törekszem a "világ nagy dolgaiban" való eligazodásra, tudakozódásra.

Jelen esetben például baromira idegesített, hogy mindegyik sajtóorgánum úgy dobálózott az elmúlt tíz év ukrán politikájának fogalmaival (narancsos forradalom így, Timosenko úgy), mintha a szorzótábla ismeretéről lenne szó. És nem találtam egy olyan cikket sem, ami szisztematikusan, ugyanakkor nem belemerülve a részletekbe elmagyarázná, hogy mi történik Ukrajnában, nem csupán az utóbbi 2 hónap történéseit kiemelve.

Valami ilyesmi indíthatott arra, hogy csak úgy hirtelen beüssem a Google keresőbe a "mi is történik ukrajnában" szókapcsolatot.
A fél másodperc alatt kibányászott mintegy 600 ezer találat közül csak az első néhány oldalt tudtam csak
átfutni, de az is épp elég volt. A felmerült cikkek minősége hullámzó volt egy kicsit, de találtam kettő olyat, ami tényleg hasznos és érdekes volt.
Az egyik egy számomra ismeretlen oldalról, a Posztinfóról származik, de... na, nekem tetszett. Fölöslegesnek tartom összefoglalni a tartalmát, olvassa el mindenki, nem olyan hosszú írás.



A másik cikk a Washington Post oldaláról származik (máig nem értem, hogy dobott ki a Google egy magyar nyelvű keresésre releváns (!) angol nyelvű találatot). Ez már egy kicsit hosszabb, plusz ugye alapvetően nehezebb olvasni az idegen nyelv miatt, de tök érdekes megközelítésből vizsgálja az eseményeket.
Eszerint két értelmezése létezik az Ukrajnában történteknek. Az egyik a populárisabb, érzelmi alapú megközelítés, miszerint az EU-t támogató, elnyomott polgárok fellázadtak a korrupt, oroszbarát elnök ellen, és tulajdonképpen az egész konfliktus ebből bontakozott ki. A második lehetőség azonban nagyobb, etnikai összefüggésben vizsgálódik: Ukrajna nyugati fele ukrán, míg déli-délkeleti fele orosz anyanyelvű, ami alapvetően meghatározza a lakók politikai identitását, Európához/Oroszországhoz való orientálódását, és ebből kifolyólag a politikusok iránti szimpátiáját is (vajon miért a keleti régiókba menekült Janukovics és miért pont ott tartanak tüntetéseket a megbukott elnök mellett?).
Ez az etnikai megosztottság azonban nem múlik el nyomtalanul néhány politikus eltűnésével. A krízis még tartani fog. És ugyan maga a cikk nem foglal állást a két értelmezést illetően, hanem bölcsen nyitva hagyja a kérdést, én hajlamos vagyok a 2. verziót elfogadni.

Talán ebből úgy tűnhet, hogy nem igazán tartom helyesnek az érzelmek útján megközelíteni a dolgot, de persze ne felejtsük el, hogy én könnyen prédikálok egy másik országból, kényelmes széken ülve. Én nem tüntetek kinn a Majdanon, ellentétben például ezzel a hölggyel:


A végén úgyis az idő (és a nagyhatalmak szándéka) dönti majd el, hogyan is fog alakulni az ukrajnai helyzet. Én legalább ismét okoskodhattam egy sort politikai témában. Mindenesetre remélem, a kedves olvasóim is tájékozottabbak lettek ezzel a poszttal, nem csak én.

UPDATE:
Gondolataimban megfogalmazódott panaszomat minden bizonnyal felfoghatta az Index mentális hírszerzése, ugyanis ma délutánra pont (na jó, félig) a témába vágó cikk került a híroldal fő helyére. Ebben ugyan főképp az ukrán-uniós viszony jövőjéről elmélkednek, ám ez az első cikk, ami egyben el tudta nekem magyarázni a "narancsos forradalommal" kapcsolatos 2004-es történések kapcsolatát a mostani eseményekkel.


1 megjegyzés:

  1. Egy gondolkodó ember elmélkedése egész jó kis posztot eredményezett.

    VálaszTörlés